utk bg

wrzesień
2009



coznbarchstopka

 

 
 

 

 

Czymże jest owo Scriptorium?    
Scriptorium(łac. w średniowiecznych klasztorach miejsce, gdzie przepisywano księgi, gdzie pracowali skryptorzy) jest internetowym pismem kulturalnym powstałym siłami Ursynowskiego Towarzystwa Kultury, Fundacji Wspierania Inicjatyw Lokalnych - NOK oraz pracowników Natolińskiego Ośrodka Kultury. Jest miesięcznikiem lokalnym, skierowanym do mieszkańców Ursynowa i poruszającym problematykę kulturalną tego  niezwykłego satelity Stolicy.

O czym będziemy pisać w Scriptorium?
Nasze zainteresowania nie będą ograniczone tematycznie, pod warunkiem, że owe tematy w swojej istocie zmieszczą się w kręgu szeroko pojętej humanistyki z odcieniem kulturowym. Tak więc, od filozofii, przez sztukę, muzykę i literaturę do poszukiwania początków wszystkiego, czyli do antropologii i historii. Pisanie z różnych perspektyw naukowych da nam obraz każdego zagadnienia, każdej rzeczy na tyle szeroki, że zadowoli wielu czytelników, nawet siedzących na antypodach  spojrzeń na zagadnienie. Taki jest nasz zamiar. Czy damy radę go urzeczywistnić?  Wierzymy, że tak, bowiem każdy z Was, Drodzy Ursynowianie, jest potencjalnym skryptorem, autorem publikowanym w Scriptorium. Oto otwiera się przed wami nowe forum (pierwsze?) wypowiedzi stricte intelektualnej, na  którym donośnym  głosem, własnym głosem, będziecie mogli wyrażać swoje ważne zdanie w procesie tworzenia kultury, jej popularyzowania, a także, krytycznego stosunku do jej twórców i ich tworów, i co jest dla nas także ważne, do krytycznego (na - tak, lub na - nie) stosunku do animatorów i mecenasów kultury na Ursynowie.

Dlaczego to robimy i dla kogo?
Po pierwsze: dlatego, że Ursynów zasługuje na własne czasopismo kulturalne, a tym bardziej na pismo tworzone przez jego mieszkańców. Wszak, jak mit głosi, jest Ursynów dzielnicą inteligencji. I co? Inteligencji bezpłodnej intelektualnie?
Po drugie: sprawy zarządzania kulturą (czyt: finansowania) w naszej dzielnicy mają się źle, żeby nie powiedzieć beznadziejnie, tak jak wszędzie zresztą, gdzie pieniądze dysponują urzędnicy. A my chcemy mieć wpływ realny na kształtowanie gustów, na promowanie nowych trendów artystycznych z jednoczesnym poszanowaniem wartości ponadczasowych. Analizujemy rynek popkultury i kultury elitarnej, mamy wyczucie oferty twórców i potrzeb odbiorców, dlatego nie boimy się kreowania propozycji kulturalnych dla mieszkańców Ursynowa  Właśnie kreowania , mimo że na niwie animacji kultury, jak i jej tworzenia zresztą także, łatwiej być epigonem niż kreatorem. Jesteśmy ambitni.
Po trzecie wreszcie: kultura to nie tylko tak zwane występy, na Ursynowie najczęściej estradowe, które niestety rzadko można zaliczyć do kategorii kultury wysokiej, to także słowo pisane i mówione, to działania na rzecz tworzenia dziedzictwa kulturowego, bez którego tożsamość ursynowian będzie opierała się na stwierdzeniu, że „my mamy metro”. Wierzcie mi, to zbyt mało jak na potrzeby intelektualistów. Dlatego Scriptorium otwiera szansę na przewartościowanie mentalne mieszkańców, na polubienie tej dzielnicy sypialnej, w której jedno kino studyjne nie czyni wiosny (kulturalnej), i samo nie jest w stanie przyczynić się do powszechnego, od kulturowego, wzrostu poczucia wartości  z faktu przynależenia do grona ursynowian. A zatem piszmy o nas pozytywnie, ale nie przez lukrowanie czy maskowanie niedoskonałości, lecz poprzez takie zestawianie słów, które złożą się na ciekawe i wartościowe teksty, które czytane wywołają w czytającym ten tak pożądany, pozytywny  obraz nas samych i naszej dzielnicy.

/ja/

 


strona glownanok